موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران به عنوان نخستین موزه نفتی پایتخت و سومین موزه صنعت نفت کشور به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، موزه پمپ بنزین دروازه دولت به عنوان نخستین موزه نفتی پایتخت و سومین موزه صنعت نفت کشور شنبه (یکم تیرماه) با حضور اکبر نعمت‌الهی، مدیر موزه‌ها و اسناد صنعت نفت و پیروز حناچی، شهردار تهران و جمعی از مدیران وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به بهره‌برداری رسید.

مدیر موزه‌ها و اسناد صنعت نفت در این مراسم از افتتاح دو موزه نفتی دیگر تا پایان سال در کشور خبر داد و گفت: با راه‌اندازی دو موزه نفتی کرمان و سبزوار، تعداد موزه‌های نفتی کشور به پنج مورد می‌رسد.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی موزه پمپ بنزین دروازه دولت از سال ۹۶ گفت: موزه پمپ بنزین دروازه دولت ششمین پمپ بنزین قدیمی شهر تهران است که خودروهای قدیمی شامل اتومبیل شهید محمدجواد تندگویان، وزیر سابق نفت کشورمان، تاکسی‌های دوره پهلوی و انواع پمپ‌ها و تجهیزات پمپی و انواع سوخت‌ها را در خود جای داده است.

نعمت‌الهی افزون بر قدردانی از همکاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شهرداری تهران و شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) برای راه‌اندازی این مجموعه گفت: تلاش کرده‌ایم تا مخاطبان این موزه با مجموعه فعالیت‌های یک پمپ بنزین آشنا شوند.

وی همچنین با اشاره اینکه تاکنون ۱۲۴ ابنیه صنعت نفت ثبت میراث فرهنگی شده است که مایه افتخار است، افزود: علاوه بر آن ۱۱۰ ابنیه دیگر در آستانه ثبت در شورای معاونت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

مدیر موزه‌ها و اسناد صنعت نفت تاکید کرد: برای جمع آوری اسناد تاریخی در صنعت نفت تیمی در نظر گرفته شده و تاکنون ۲۰ میلیون برگه سند از مکان های فراموش‌شده صنعت نفت جمع‌آوری شده است.

نعمت‌الهی همچنین در این مراسم از شناسایی و مرمت ۱۰ هزار شیء شامل پمپ‌های قدیمی و … در مرکز موزه‌ها و اسناد صنعت نفت خبر داد و گفت: ایجاد ۲۸ موزه نفتی در فهرست برنامه‌های این مدیریت قرار دارد.

پیروز حناچی، شهردار تهران نیز در این مراسم گفت: مایه مباهات است که امروز صنعت نفت به عنوان یکی از دستگاه‌های پیشرو نقش مهمی در حفظ اسناد خود ایفا کرده است.

وی آثار تاریخی را ارزش‌های یک شهر و نشانه سیر تحول و تغییرات یک شهر در طول تاریخ عنوان کرد و افزود: از ۱۰ پمپ بنزین نسل اول شهر تهران فقط دو تا باقی مانده که یکی همین پمپ بنزین دروازه دولت است و دیگری پمپ بنزین خیابان پانزده خرداد که همچنان فعالیت می‌کند.

حناچی از مجموعه وزارت نفت به‌ویژه شخص وزیر نفت و همکاران ایشان به ویژه آقای نعمت‌الهی به عنوان مدیر مرکز موزه‌ها و اسناد صنعت نفت به جهت توجه به شناسنامه این صنعت قدردانی کرد و افزود: ایجاد این مراکز، خود موجب ایجاد جاذبه مضاعف در شهرهایی نظیر آبادان و مسجدسلیمان شده است.

شهردار تهران همچنین از تلاش‌های موثر مجموعه وزارت نفت به دلیل بهبود کیفیت سوخت تولیدی و کاهش آلایندگی سوخت خودروها تشکر و قدردانی و تاکید کرد: شهرداری تهران به همراهی خود در این مسیر برای حفظ تاریخچه صنعت نفت ادامه خواهد داد.

در پایان این مراسم تمبر یادبود افتتاح موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران به تیراژ ۲۰۰ هزار قطعه رونمایی شد.

جایگاه عرضه سوخت دروازه دولت شمیران ششمین جایگاه سوخت قدیمی در شهر تهران است که از سال ۹۶ عملیات اجرایی آن آغاز شده و به عنوان سومین موزه صنعت نفت کشور به بهره‌برداری رسید.

اتومبیل شهید محمدجواد تندگویان، وزیر نفت پیشین کشور، تاکسی‌های دوره پهلوی، انواع پمپ‌ها و اجزای آنها، انواع سوخت‌ها و … از جمله موارد به نمایش گذاشته شده در این موزه است.

جایگاه عرضه سوخت دروازه دولت اگرچه بارها از نظر ظاهری دچار دگرگونی‌های اساسی شده است، اما نسل‌های مختلفی از تلمبه‌های بنزین، خودروها و … را به خود دیده و تنها جایگاه به جای مانده از دوران ملی شدن صنعت نفت به شمار می‌رود که نمای ظاهری آن بدون هیچ‌گونه تغییری باقی مانده است.

منبع پورتال اطلاع رسانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایرانی