از سوی سازمان حفاظت محیط زیست؛ جایگاه‌های سوخت ملزم به اجرای طرح کهاب می‌شوند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: الزام‌های قانونی بزودی برای جمع‌آوری بخارات بنزین به جایگاه‌های سوخت ابلاغ خواهد شد.
معصومه ابتکار در گفتگو با خبرنگار شانا درباره نبود استانداردهای لازم برای مقدار آلایندگی جایگاه‌های سوخت گفت: هم اکنون تعیین استانداردها برای مقدار مجاز انتشار بخارات بنزین در هوا در حال آماده سازی است و بزودی برای اجرا ابلاغ می‌شود.
وی با اشاره به مصوبه اخیر دولت درباره برنامه کاهش آلودگی بخارات ناشی از بنزین افزود: اجرای طرح کهاب (جمع‌آوری و بازیافت بخارات بنزین) برای همه جایگاه‌های کشور الزام است و باید تجهیزات لازم را روی پمپ ها و نازل ها نصب کنند.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: سازمان محیط زیست بر اجرای سریع این طرح در کشور با توجه به گازهای خطرناک منتشره از بنزین در هوا تاکید دارد و بزودی جایگاه‌های قدیمی باید به این سامانه ها مجهز شوند.
وی با بیان این‌که همه جایگاه های جدید باید مجهز به تازه ترین سامانه های جمع‌آوری و بازیافت بخارات بنزین باشند، اعلام کرد: با ابلاغ زودهنگام این دستور عمل جایگاه‌ها ملزم به رعایت استانداردها می شوند و در صورت بی‌توجهی، برای ادامه کار و دریافت مجوز با مشکل روبرو خواهند شد.
به گزار شانا، کهاب طرحی برای صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سوخت به شمار می آید که با اهداف زیست‌محیطی پایه‌گذاری شده است.
کهاب به معنی «کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین» است؛ هدف اصلی این طرح کاهش از دست رفتن بخار بنزین در مراحل مختلف سوختگیری است و هم‌اکنون به دست شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حال اجراست.
با توجه به آن‌که ترکیبات هیدروکربنی، سمی و فرار بوده و تمایل زیادی در جهت ترکیب با عناصر و مواد دیگر دارند، انتشار آنها در محیط، ترکیبات تازه ای را به وجود آورده است و همچنین آثار نامطلوب فیزیولوژیکی، زیست‌محیطی و اقتصادی را به‌دنبال خواهند داشت.
اجرای طرح کهاب از سال ۸۷ در کشو کلید خورد و تا سال ۹۰ سه هزار و ٥٠٠ جایگاه در مرحله نخست (Stage ۱) به سیستم بازیافت بخارت بنزین مجهز شدند.
به منظورکاهش، منتشر نشدن و هدایت بخار بنزین حاصله در جایگاه‌های عرضه سوخت با ایجاد یک خط برگشت بخار مابین مخازن زیرزمینی جایگاه و مخزن نفتکش، از خروج بخار بنزین مخازن جایگاهها در زمان تخلیه نفتکش به اتمسفر جلوگیری و با اشاره به اصل «بالانس حجمی» بخار موجود به سمت نفتکش هدایت شده که در عمل یک مرحله تولید بخار از بین می‌رود. (Stage ۱)
در پی اجرای موفقیت آمیز مرحله نخست در جایگاهها (کنترل مقدار خروج بخار بنزین)، پروژه مرحله دوم (Stage ۲) و نصب سامانه کنترل انتشار بخار بنزین در حین سوخت گیری خودرو و بازیافت بخار بنزین در محل جایگاه (Vapor saver) در دستور کار قرار گرفت.
به منظور جلوگیری از انتشار بخار موجود در باک خودروها به اتمسفر (در زمان سوختگیری)، طرحی در دست بررسی بوده که با بهره جستن از نازل‌ها، شلنگ‌ها و ادواتی خاص، بخار متصاعده از باک خودرو را به سمت مخازن ذخیره زیرزمینی جایگاه هدایت می‌کند. (Stage ۲)
برای بررسی عملکرد سیستماتیک کنترل بخار بنزین، با اندازه‌گیری میزان (VOCs) جایگاه‌ها، مشاهده شد که قبل از اجرای طرح Stage I میزان آلایندگی تقریباً معادل ۱۱۰۰ppm بوده، اما پس از اجرای آن، این میزان به ۰۰۱/۰ پی پی ام کاهش یافته‌است. این در حالی است که حد مجاز استاندارد جهانی برای آن حدوداً۳۵ppm در نظر گرفته شده ‌است.
پس از جمع‌آوری بخارات منتشره از باک خودروها و مخازن زیرزمینی جایگاه و هدایت آن به سمت نفتکش، نفتکش جهت سوختگیری مجدد به انبار نفت مراجعه کرده که با بهره‌جویی از طرح تکمیلی بازوهای بارگیری، بخار بنزین برای استحصال به واحد بازیافت بخار (VRU) به منظور استحصال مایع بنزین از بخار منتقل خواهد شد.
طرح ملی کهاب دارای مصوبه هیئت دولت بوده و محدوده عملکرد آن شامل تجهیز ٨٠ انبار نفت، ١٠ هزار نفتکش و ٣٤٠٠ جایگاه است.
منبع خبر :شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی

در پیوست 2 نمونه نصب و راه اندازی در جایگاه های تحت پوشش برند عصر جدید را ملاحظه می فرمائید.